porady

“Jak wybrać właściwy zasilacz UPS” na przykładzie Lupus 1600

Zasilacze UPS dzielimy głownie na topologię pracy: off line, line interactive i on-line. W każdym z tych typów występują podgrupy określające szczegółowo sposób realizacji funkcji podtrzymania awaryjnego, sposobu przetwarzania napięcia, możliwości korekcji napięcia i częstotliwości oraz kształtu generowanego przebiegu.

Dobierając zasilacz UPS do potrzeb instalacji odbiorczej powinniśmy znać zapotrzebowanie mocy odbiorników i charakter obciążenia, warunki pracy oraz określić oczekiwania dotyczące wymaganej autonomii systemu zasilania awaryjnego.

Podstawowym celem stosowania zasilaczy UPS jest ochrona urządzeń elektronicznych, zapisanych i przetwarzanych przez nie danych przed niewłaściwymi parametrami sieci zasilającej. Nikogo nie dziwi stosowanie zasilaczy UPS dla serwerów, sieci komputerowych, urządzeń przetwarzania i przesyłu danych w systemach teleinformatycznych, w systemach bankowych oraz dla urządzeń medycznych. Nasze domy zapełniają się sprzętem elektronicznym a awarie zasilania powodują nie tylko dyskomfort użytkowników ale niosą ze sobą ryzyko wymiernych strat. Nieprawidłowe parametry zasilania: przepięcia, zniekształcenia lub awarie sieci zasilającej są bezpośrednią przyczyną uszkodzeń sprzętu elektronicznego, skracają jego żywotność, odpowiadają za zniszczenie nośników lub utratę danych.

Najpopularniejszą grupę zasilaczy UPS dla prostych systemów komputerowych stanowią zasilacze UPS typu line interactive jak np. Fideltronik Inigo seria LUPUS.

W przypadku zasilaczy UPS dla trzech stanowisk komputerowych określamy zapotrzebowanie mocy dla tych stanowisk uwzględniając peryferia niezbędne do bezpiecznego zakończenia pracy systemu jednocześnie pamiętając, że awaria zasilania to stan wyjątkowy a zadaniem UPS-a nie jest zastąpienie sieci zasilającej a jedynie ochrona naszych danych i urządzeń przed skutkami awarii.

Przykładem mogą być zasilacze UPS serii LUPUS wyposażone w dwa rodzaje gniazd wyjściowych: trzy gniazda z podtrzymaniem awaryjnym oraz gniazdo zabezpieczone przed skutkami przepięć sieciowych ale pozbawione funkcji podtrzymania bateryjnego.

Powinniśmy uwzględnić komputery, monitory i peryferia sieciowe dla których zapewnimy zasilanie awaryjne ale pozostałe wyposażenie takie jak drukarki czy zestawy audio w większości przypadków nie są konieczne do bezpiecznego zakończenia pracy i wystarczy jeżeli otrzymają tylko ochronę przepięciową. Ograniczenie ilości odbiorników dla których konieczne będzie zapewnienie podtrzymania pozwoli na dobranie zasilacza UPS dopasowanego mocą do faktycznego zapotrzebowania odbiorników a energia akumulatorów, która jest ograniczona ich pojemnością nie będzie kierowana do odbiorników których praca nie jest konieczna w sytuacji awaryjnej.

Dla trzech stanowisk komputerów w podstawowej konfiguracji, z pojedynczym dyskiem twardym i niezbyt zaawansowaną kartą graficzną dedykowany jest LUPUS 1600. LUPUS 1600, zasilacz UPS typu line interactive mocy 1600VA/960W, wyposażony w układy filtrów sieci zasilającej zapewnia podtrzymanie dwóch komputerów przez ok. 5 minut pozwalając na bezpieczne zapisanie danych i zakończenie pracy. LUPUS 1600 wyposażony jest w gniazdo filtrujące dla urządzeń nie wymagających podtrzymania, gniazda zabezpieczające linię danych oraz port USB i aplikację monitorującą do automatycznego zamykania systemu z zachowaniem danych dedykowaną UPSilon 2000 dla systemów operacyjnych Windows, Mac OS, Novell Netware, LINUX i FreeBSD.