porady

UPS online – seria KR Pro

Cykl poradnikowy “Jak wybrać właściwy zasilacz UPS” na przykładzie linii KR Pro

Zasilacze awaryjne (UPS) serii KR Pro / KR Pro rack są urządzeniami przeznaczonymi do pracy w warunkach niestabilnej sieci zasilającej lub w otoczeniu urządzeń mogących powodować silne zakłócenia impulsowe – silniki i ich układy sterujące, siłowniki, spawarki, zgrzewarki itp. Zasada pracy określana jak podwójne przetwarzanie powoduje że na wyjściu takiego zasilacza awaryjnego otrzymujemy lokalnie generowane napięcie o bardzo stabilnej amplitudzie i częstotliwości odpowiadającej standardowi danej sieci energetycznej ( np. 230V AC /50Hz). Energia pobierana z wejścia UPS po przetworzeniu na napięcie stałe zasila wyjściowy układ wykonawczy tzw. falownik, tak wiec żadne zakłócenia elektromagnetyczne nie przenoszą się na wyjście takiego zasilacza awaryjnego. Gdy nastąpi zanik – przerwa w zasilaniu energia zamiast z układu prostownika pobierana jest z zestawu akumulatorów (nazywanych często dla uproszczenia jako baterie) i nie powoduje nawet minimalnej chwilowej zmiany kształtu przebiegu wyjściowego napięcia.

Ten typ UPS nazywany jest więc często zasilaczem ” bezprzerwowym „ lub o czasie przełączenia równym zero milisekund. Ze względu na stały przepływ energii przez elementy wykonawcze zasilacz taki ma wymuszone chłodzenie i generuje pewien poziom hałasu. Wymaga też czystego otoczenia lub gdy jest to niemożliwe do spełnienia rygorystycznie przestrzeganej regularnej konserwacji. KR Pro 1000 /1000R nadaje się więc optymalnie do zasilania pojedynczego lub dwóch serwerów oraz urządzeń towarzyszących jak router i switch sieci LAN. Gdy bilans mocy odbiorników wskazuje nieco większe zapotrzebowanie można użyć KR Pro 1500VA. Zasilacze KR Pro 2000/3000 VA są już przeznaczone do zasilania nawet kilku serwerów. KR Pro 6 kVA lub 10kVA może zabezpieczać zasilanie kilku serwerów i wielu dodatkowych komputerów w sieci lokalnej LAN. Wersje KR Pro rack czyli montowane w szafach teleinformatycznych pozwalają na wymianę wewnętrznych akumulatorów bez demontażu zasilacza ( tzw. „hot swap” ).

Interfejsy zasilaczy KR Pro zapewniają elastyczne dostosowanie instalacji do potrzeb użytkownika i pozwalają na:

  • zdalne monitorowanie i nadzór – karty SNMP
  • sterowanie urządzeniami – karty AS400 lub RS 485 – modus

 

Oprogramowanie View Power i View Power Pro pozwala na monitorowanie i zarządzanie zasilaczami dla różnych systemów operacyjnych użytkownika:

  • Systemy firmy Microsoft ,
  • Mac OS,
  • Linux,
  • VmWare,
  • Unix.

Dla monitorowania lokalnego zasilacza UPS lub kilku podobnych w małej sieci LAN przewidywany jest program View Power. Duże , rozległe sieci i wiele zasilaczy wyposażonych w karty SNMP obsługuje View Power Pro. Oba znajdują się w zestawie z zasilaczami linii KR Pro.

poprzedni post